WhatsApp
0555 732 87 00

Solar Güneş Enerjisi Paneli Temizliği

Yenilenebilir enerji alanında bir devrim olan güneş paneli sistemleri giderek daha yaygın hale gelmiştir. Daha ekonomik ve sürdürülebilir enerji kaynağı olarak güneş enerjisi panel sistemiyle elektriğe dönüştürülür. Fotovoltaik sistem adı verilen panel sistemi güneş panelleri, alternatif akım çevirici, akü ve doğru akım unsurlarından oluşur. Güneş paneli çok miktarda fotovoltaik hücreden meydana gelir. Bu hücreler santimetrekare boyutlarında oldukça küçük parçalardır. Güneş panellerinin daha verimli çalışması içinde temizlenmesi gerekir. Güneş paneli temizliği fotovoltaik hücrelere zarar vermeden, profesyonel tekniklerle yapılmalıdır. Güneş paneli temizliğinde kullanılan malzemeler, yöntem, uygulama enerji verimliliğini doğrudan etkiler. Yanlış malzeme ve yöntemlerle yapılan güneş paneli temizliği sisteme ciddi zararlar verebilir. Güneş paneli sistemleri çok hassas sistemlerdir. Çoğunlukla yanlış kullanım, temizlik ve bakım nedeniyle istenen verim alınmayabilir. Sistemden en yüksek verimi almak için düzenli ve doğru şekilde güneş paneli temizliği ve bakım yapılmalıdır. Profesyonel olarak güneş paneli temizliği hizmeti veren firmamız alanında uzman ekiple, profesyonel ekipmanlarla panel temizliğinde yüksek kalite standartlarını sağlar. Güneş paneli temizliği ile ilgili detaylı bilgi ve en iyi fiyat teklifini almak için uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Güneş Enerjisi Paneli Temizleme Fiyatları

Güneş paneli temizleme fiyatlarını etkileyen bazı faktörler vardır. Sistemin nerede kurulduğu bu faktörlerden biridir. Yüksekte kurulmuş olan paneller için özel ekipmanlar gerekir. Güneş paneli sistemlerinin durumu da fiyatları belirlerken etkili olur. Çünkü ne tür bir temizlik yapılacağı sistemin genel analizine bağlıdır. Yanlış malzeme kullanımından oluşan kireçlenme gibi farklı sorunlar için farklı çözümler gerekebilir. Güneş paneli temizliği fiyatlarında sistemin boyutları da etkilidir. Temizlikte kullanılan özel deiyonize saf su miktarı fiyatlandırmaya etki eder. Çünkü bu yüksek kalite su özel olarak elde edilmektedir. En iyi fiyatla en yüksek kalitede, güvenilir güneş paneli temizliği hizmeti almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel hizmet alırken uygun fiyat avantajlarımızdan da yararlanabilirsiniz. Güneş paneli temizliğini profesyonel olarak belli aralıklarla yaptırmak sizi daha büyük sorunlardan ve maliyetlerden kurtarır. Firmamızdan ihtiyacınız olan her türlü temizlik hizmetini uygun fiyatlarla satın alabilir, profesyonel ve kaliteli hizmetlerimizle temiz yaşam alanlarına kavuşabilirsiniz. Güneş enerjisi sisteminin en önemli parçası olan panellerin temizliğinde de hem kaliteli hem de uygun fiyat seçenekleri için bizi arayabilirsiniz.

Güneş Paneli Nasıl Temizlenir?

Güneş enerjisini elektriğe dönüştüren güneş panelleri güneş ışınlarını emerek bu dönüşümü sağlar. Güneş paneli temizliği bu nedenle oldukça önemlidir. Panellerde leke, kalıntı, çatlak gibi sorunlar olması güneş ışınlarının emilimini azaltır. Dolayısıyla sağlanan elektrik enerjisi de düşer. Güneş panelinin doğru şekilde temizlenmesi verimliliği olumlu etkilerken yanlış temizlik de verimliliği olumsuz etkiler. Güneş paneli temizlenirken diyonize edilmiş saf su kullanılması gerekir. Şebeke suyundan farklı olarak diyonize edilmiş saf su çözünmüş maddelerden tamamen arındırılmıştır. Leke bırakmayan saf su sayesinde güneş paneli güneş ışınlarını yüksek performansla emer. Ayrıca deiyonize saf su iletken olmadığından yüksek gerilim riskini de bertaraf eder. Böylece güneş panel temizliği daha güvenli şekilde yapılır. Temizlikte en önemli nokta ultra deiyonize saf su kullanılmasıdır. Bununla birlikte temizliği yapan kişilerin profesyonel olması gerekir. Sistem detaylarını bilmeyen kişiler güneş paneline zarar verebilir. Sabahın erken saatleri ya da akşam saatleri güneş paneli temizliği için en uygun saatlerdir. Her mevsimin başlangıcında güneş paneli temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Temizlik yaparken ağır kimyasallar, deterjan gibi malzemeler kullanılmamalıdır. Özel solar fırçalarla, diyonize edilmiş saf su kullanarak, güneş paneli sistemine uygun yöntemlerle profesyonel temizlik hizmetini firmamızdan alabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Santrali Panel Temizliği

Toz, kir, polen, şebeke suyu gibi etkenlerden dolayı kirlenen güneş enerjisi santrali panellerinin verimliliği %30 oranında düşer. Bu nedenle profesyonel güneş paneli temizliği oldukça önemlidir. Güneş enerjisi santrallerinin kalbi olan paneller temiz yüzeye sahip oldukların nominal güçle çalışabilirler. Güneş paneli kirlenme nedenleri arasında şunlar yer alır;

 • Şebeke suyuyla temizlik yapılması sebebi ile oluşan kireç izleri
 • Meteorolojik toz karışımlarının panellere yerleşmesi
 • Ağaçlardan gelen doğal salgılar, yaprak, reçine, iğne gibi kalıntılar
 • Paneller üzerine çiçek tozları ve polenlerin yapışması
 • Hava kirliliği nedeniyle oluşan kurum ve is
 • Kuş pislikleri, börtü böcek kalıntıları
 • Kimyasal temizlik maddesi kullanımı sonucu oluşan korozyon

Güneş panali santralinin bulunduğu yere göre kirlenme koşulları da değişir. Nerede olursa olsun her güneş santralinin mevsim geçişlerinde düzenli olarak diyonize dilmiş su ile temizlenmesi gerekir. Uzman ekibimizle güneş santrali konumu, boyutu ve analizlerine göre güneş paneli temizliği planı yapıyoruz. Ultra deiyonize saf su kullanarak leke, iz bırakmadan güneş paneli verimliliğini arttıracak temizlik hizmeti sağlıyoruz. Güneş enerji santraliniz su ısıtmıyorsa, düzgün çalışmıyorsa, istenen verimi alamıyorsanız kirlenme ve kireçlenme sorunları var demektir. Santrallerin büyüklüğüne göre güneş paneli temizliğinin standartları değişse de en kaliteli hizmeti en iyi fiyatla bizden alabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Panel Temizlemede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oldukça hassas olan güneş paneli sistemlerinin temizliğinde özel malzemeler ve özel yöntemler kullanılmalıdır. Güneş paneli temizliği kesinlikle profesyonel bir iştir. Farklı malzemeler kullanılarak, bilinçsiz şekilde yapılan temizlik panel sistemine büyük zarar verebilir. Panel yüzeylerinin her daim temiz ve lekesiz olması gerekir. Çünkü paneller güneş ışığını direk yüzeyden alır. Ne kadar iyi güneş ışığı emerse güneş paneli olarak güçlü enerji üretir. Güneş enerjisi panel temizliğinde özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar;

 • Elektik üreten panellerin temizliğinde deiyonize saf su kullanılması yüksek gerilim riskini ortadan kaldırır
 • Yükseğe konumlanmış sistemler için özel borularından yardım almak gerekir
 • Panel temizliği yapılırken panellere basılmamalı ve panellerin üzerinde yürünmemelidir
 • Deterjan ve kimyasal içerikli malzemeler temizlikte kesinlikle kullanılmamalıdır
 • Panel temizliğinde panellere zarar vermemek için özel solar fırçalar tercih edilmelidir
 • Panel temizliğinde güneş panelinin sıcaklığı ve kullanılan suyun sıcaklığı eşit olmalıdır

Life Temizlik olarak ihtiyacınız olan her türlü temizlik talepleriniz için bizi aramanız yeterlidir.